Zrobotyzowane linie intralogistyczne
Zrobotyzowane linie intralogistyczne
Wózki AMR i AGV
Wózki AMR i AGV
Bin picking
Bin picking
Paletyzacja
Paletyzacja
Dzięki rozwojowi technologicznemu możliwe jest usprawnienie wielu procesów produkcyjnych, niezależnie od branży, w jakiej funkcjonuje dane przedsiębiorstwo. Twoja firma z pewnością odczuje poprawę jakości, a także zwiększenie prędkości pracy dzięki zrobotyzowaniu czynności, jaką jest paletyzacja. Elementem, jaki stosuje się w tym zakresie, są autonomiczne wózki transportowe. Zobacz, dlaczego warto wdrożyć je w swojej firmie.
Samojezdne wózki transportowe określa się jako AMR, od angielskiej nazwy Autonomous Mobile Robot. Mają konstrukcję, która pozwala im na przenoszenie palet. Są wyposażone w układ napędowy oraz zaawansowane technologicznie rozwiązania, które pozwalają im w sposób autonomiczny poruszać się po danej przestrzeni. Aby wózki AMR mogły się samodzielnie poruszać, stosuje się w nich m.in. sensory, kamery 3D, czy komputery sterujące. Dzięki zastosowaniu tak zaawansowanych rozwiązań automatyczne wózki transportowe mogą poruszać się po danym środowisku przemysłowym, w razie potrzeby wytyczając przy tym nowe ścieżki, aby ominąć napotkane przeszkody. Mogą też dostosowywać prędkość do warunków i potrzeb, czy zarządzać bilansem energetycznym. Najczęściej roboty AMR wyposażone są w napęd akumulatorowy, a do naładowania akumulatora wystarczy kilkadziesiąt minut w specjalnej, automatycznej stacji ładowania. Dzięki temu są to roboty do paletyzacji, które są coraz częściej wykorzystywane przez podmioty z różnorodnych branż produkcyjnych.
Autonomiczny wózek transportowy za sprawą zastosowanych nowoczesnych systemów nawigacyjnych jest w stanie poruszać się całkowicie samodzielnie, bez udziału operatora lub kierowcy. Wiele innych automatycznych rozwiązań produkcyjnych wymaga ingerencji w posadzkę i stworzenia odpowiednich torów dla urządzeń. Potrzeba taka nie zachodzi jednak, gdy po hali produkcyjnej ma się poruszać AMR robot.
Bardzo istotną zaletą opisywanych maszyn jest możliwość dostosowania ich możliwości do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa. Mogą mieć konstrukcję stworzoną do określonego udźwigu, czy szerokości korytarzy roboczych. Najwydajniejsze modele są w stanie przenosić ładunki o wadze przekraczającej nawet tonę. Robot AMR może być także zintegrowany z innymi rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w danej przestrzeni produkcyjnej. Może współpracować z przenośnikami, czy automatycznie otwieranymi bramami. Z powodzeniem zastąpi tradycyjne wózki widłowe lub też będzie ich funkcjonalnym uzupełnieniem.
Samojezdny wózek transportowy, tak jak każdy inny robot przemysłowy, powinien zostać indywidualnie zaprojektowany na potrzeby danej firmy. Projekt jest kluczowym etapem inwestycji, ponieważ dzięki niemu można dostosować rozwiązania do już istniejących warunków operacyjnych w danej przestrzeni, czy specyfiki transportowanych produktów bądź materiałów. W taki sposób możliwe jest wykorzystanie wszystkich potencjalnych zalet, jakie mają autonomiczne wózki transportowe.
Najważniejszą korzyścią dla wielu przedsiębiorców jest zwiększenie możliwości produkcyjnych. Poprawia się prędkość wykonywanych prac, a także przepustowość poszczególnych elementów procesu produkcyjnego. Dzięki temu firma jest w stanie odczuć wpływ inwestycji w postaci wymiernych zysków finansowych.
Oprócz tego samojezdny wózek transportowy przyczynia się do optymalizacji wykorzystania zasobów ludzkich. Pracownicy mogą być przekierowani na inne, bardziej rozwojowe stanowiska. Sama paletyzacja nie wymaga też wówczas tak dużego udziału ludzkiego – zamiast pracowników fizycznych wystarczą osoby, które będą nadzorować pracę robotów.
W kontekście pracy ludzkiej nie mniej istotna jest poprawa bezpieczeństwa. Proces paletyzacji wymaga od personelu często wykonywania swoich obowiązków w trudnych warunkach – w dużym pośpiechu, a także z dużymi obciążeniami. To z kolei zawsze, nawet mimo przestrzegania wszystkich norm bezpieczeństwa, zwiększa ryzyko wypadków przy pracy.
Na koniec należy też wspomnieć o aspekcie ekologicznym. Wózki AMR przyczyniają się do optymalizacji także w zakresie zużycia zasobów takich, jak energia elektryczna. Jest to kwestia coraz ważniejsza nie tylko ze względów finansowych, ale też wizerunkowych i marketingowych.
ul. Mogileńska 50
61-044 Poznań, Polska
VAT UE: PL7770002197
REGON: 000030047
DUNS: 366013741
Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda
w Poznaniu VIII Wydział Gospodarczy
Krajowego Rejestru Sądowego
Nr KRS: 0000721765
Kapitał zakładowy: 6 650 000 PLN
ISO 9001:2015
ISO 14001:2015
ISO 27001:2013
ISO 45001:2018
Środki z Unii Europejskiej na rozwój firmy
POIG Działanie 3.3: „Go to Brand”